Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

e-Polityka.pl - Strona Główna Serwisu


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Komisja Konstytucyjna

Jaki system wolisz?
Prezydencki. Ludzie bezpośrednio w wyborach powinni wskazywać najsilniejszy organ
28%
 28%  [ 2 ]
Kanclerski. Rząd jest silny i wiemy, że Sejm ma nad nim dużą kontrolę.
71%
 71%  [ 5 ]
Głosowań: 7
Wszystkich Głosów: 7

Autor Wiadomość
Chris 
Radny miejski



Dołączył: 18 Mar 2008
Posty: 379
Wysłany: 2008-04-13, 20:38   

sparrow88 napisał/a:
Tyle że prezydent może robić wiele rzeczy legalnie, mimo to szkodząc całemu krajowi.

i nie ponosząc odpowiedzialności politycznej
_________________
Jeżeli możesz, kliknij.
 
 
Forum Bot
Reklama


Wysłany: Dzisiaj 16:50   

 
 
Roch 
Aktywny wyborca
rojalista



Dołączył: 28 Cze 2007
Posty: 118
Wysłany: 2008-04-13, 21:24   

ja proponuje monarchie parlamentarna. w skrócie: król- władza wykonawcza+rząd przez niego mianowany, 2 izbowy parament :mrgreen:
zaraz mi sie dostanie.... :razz:
_________________
On mi się nie podoba. -Dlaczego? -Gdyż mu nie dorównywam. -Odpowiedział ktoś tak kiedy?" F. Nietzsche
 
 
Chris 
Radny miejski



Dołączył: 18 Mar 2008
Posty: 379
Wysłany: 2008-04-13, 21:25   

Cytat:
ja proponuje monarchie parlamentarna.

krol= Kaczynski ???
to by bylo lekko mowiac dziwne
_________________
Jeżeli możesz, kliknij.
 
 
cypriano20 

Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 2
Wysłany: 2008-04-13, 22:57   

Witam! Ja jestem za systemem prezydenckim. Taki system dla mnie nie wiąże się z osobą, która ma najwyższą władzę w państwie lecz z przyznaniem jej pełni uprawnień wykonawczych. Na tym moim zdaniem polega ten system. Jednak pozwole sobie na odrobine ironii i zacytuje słowa Napoleona "Silniejsza armia baranów pod przewodnictwem lwa, niż armia lwów pod przewodnictwem barana". Tak więc na siłe nasuwa sie pytanie, czy jesteśmy w stanie wyłonić w naszego społeczeństwa owego Lwa? A może po prostu już Go znaleźliśmy :?: :?: :?:
_________________
Czas jest poza nami i przed nami, przy nas go nie ma. (Lew Tołstoj)
 
 
Sergiusz 


Dołączył: 11 Kwi 2008
Posty: 38
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-04-14, 06:55   

sparrow88 napisał/a:
Sergiusz napisał/a:
Jakby mu totalnie odbiło dostałby inpeachment. Zostalby odwołany.

Po raz kolejny radzę uzupełnić wiadomości. Impeachment polega na oskarżeniu głowy państwa o przestępstwo. Tyle że prezydent może robić wiele rzeczy legalnie, mimo to szkodząc całemu krajowi.



Pisałeś, że premier może stracić większość w parlamencie. Prezydent też może. Poza tym, co do procedury inpeachmentu, można to zrobić jak w Polsce dziś, tj. do czasu wyjaśnienia sprawy Prezydent nie pelni swojej funkcji (dziś w jego zastępstwie wtedy Marszałek Sejmu)

Cypriano, jesteś za to zagłosuj, bo na razie tylko ja to zrobiłem :mrgreen:

W każdym razie system półprezydencki oznacza nie przegięcie z władzą dla jednostki i jednocześnie sprawne państwo.
_________________
"Lewica chce zniszczyć cały dorobek 2000- letniej chrześcijańskiej cywilizacji europejskiej"
 
 
 
cypriano20 

Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 2
Wysłany: 2008-04-14, 09:06   

Patrze na ten sondaż i mimo tego, że mało ludzi zagłosowało dochodze do wniosku ze ludziom bardziej podoba się system kanclerski z uwagi na jego obecność u naszych zachodnich sąsiadów. No fakt, mamy czego zazdrościć Niemcom, ale jeśli podajecie pożądany system to uzasadnijcie swoje stanowisko. Bo przecież wystarczy zagłosować by wyrazić swój wybór a wy przepisujecie to na post:p Ja po prostu jestem ciekaw jakie waszym zdaniem są plusy tego systemu, które znalazłyby odzwierciedlenie w polskim unormowaniu prawnym!
_________________
Czas jest poza nami i przed nami, przy nas go nie ma. (Lew Tołstoj)
 
 
macias
Wojewoda



Dołączył: 27 Kwi 2007
Posty: 16777111
Wysłany: 2008-04-14, 12:11   

cypriano20 napisał/a:
zacytuje słowa Napoleona "Silniejsza armia baranów pod przewodnictwem lwa, niż armia lwów pod przewodnictwem barana"


Gorzej jak mamy do czynienia z armią baranów pod przewodnictwem barana, jak przez ostatnie dwa lata. :mrgreen:
 
 
Sergiusz 


Dołączył: 11 Kwi 2008
Posty: 38
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-04-14, 12:34   

Ja generalnie lubię półprezydencki, jak we Francji, a oto dlaczego:

1. Najbardziej uprawniony organ nie ma tak dużych praw, ale jednak jest wybierany przez Lud

2. Rząd i premier również funkcjonują

3. Parlament zachowuje spore uprawnienia

4. W razie większych, autorytarnych ambicji prezydenta wystarczy go dać pod Trybunał, wtedy Marszałek przejmie jego obowiązki

5. Właściwie funkcjonuje on podobnie do kanclerza (tyle, że w systemie kanclerskim kanclerz, czy tam premier ma większe uprawnienia niż prezydent w półprezydenckim) więc argumenty typu, "rządzi jednostka" są nei na miejscu, gdyż Prezydent nie może sobie w półprezydenckim odwoływać ministrów jak chce, a premier w kanclerskim może, więc to raczej kanclerski ma bliżej do autorytarnego (np. Hitler, kanclerz Niemiec)
_________________
"Lewica chce zniszczyć cały dorobek 2000- letniej chrześcijańskiej cywilizacji europejskiej"
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
System reklamy Test

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group