Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

e-Polityka.pl - Strona Główna Serwisu


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Podsumowanie "IV RP"

Czy Zadowoliła cię "IV RP" ????
Tak
16%
 16%  [ 2 ]
Nie
75%
 75%  [ 9 ]
Nie mam zdania
8%
 8%  [ 1 ]
Głosowań: 12
Wszystkich Głosów: 12

Autor Wiadomość
Dahomej 
Aktywny wyborca



Dołączył: 26 Maj 2007
Posty: 67
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-11-07, 23:08   

somerled napisał/a:
Nie takie same. Ich odrębności kształtowały się przez stulecia. Zjednoczenie Niemiec nastąpiło w XIX wieku, Polski - w wieku XIV. W tym samym czasie, gdy kraje niemieckie umacniały swoje odrębności, to wymienione krainy polskie budowały podobieństwa. Federalizacja Polski byłaby więc zabiegiem sztucznym, podczas gdy w Niemczech stanowiła działanie jak najbardziej naturalne i racjonalne.

Federalizm jest wpisany w tradycję polskiej państwowości. I Rzeczpospolita była państwem federalnym, okres zaborów pogłębił różnice między regionami. W II Rzeczpospolitej mieliśmy przykład autonomii Śląska. Dopiero komunistyczne PRL próbowała na siłę centralizować i unifikować nasz kraj. Ponadto abstrahując od wszystkiego federacja jest najlepszym ustrojem terytorialnym dla państwa takiego jak Polska.
somerled napisał/a:
Żebyś nie wiem ilu przedrostków łacińskich użył, to nie zmienisz faktu, że Włochy federacją nie są.

Nie śmiałbym nawet użyć takiego wyrazu :mrgreen: zwłaszcza w Twojej obecności :razz:
somerled napisał/a:
Acha, no i czekam wciąż na przykłady państw federacyjnych zbudowanych z podmiotów utworzonych sztucznie. Nie podałeś ich dotąd.

Podałem Niemcy, mogę dodać Belgię
Kuba Poznań napisał/a:
to dlatego napisałem IV RP w "" a nie normalnie jakby niepatrzeć to Dziennikarze i inni mówili ciągle o IVRP a nie rządach Kaczyńskich

No tak, ale znowu dziwne jest to pytanie: "czy zadowoliła...", to brzmi co najmniej prewersyjnie :mrgreen:
_________________
"I tak długo jak ludzie bedą myśleli, że dostają "coś" i nie będą się zbytnio martwić o swoją wolność- to będa tolerowali ten system" Ron Paul
 
 
Forum Bot
Reklama


Wysłany: Dzisiaj 7:26   

 
 
Gość

Wysłany: 2007-11-07, 23:51   

Dahomej napisał/a:
No tak, ale znowu dziwne jest to pytanie: "czy zadowoliła...", to brzmi co najmniej prewersyjnie

Przepraszam dopiero zaczynam działać na forum i próbuje coś stworzyć ale chyba człowiek uczy się na błędach a jeżeli chodzi ci o pytanie miałem na myśli czy zadowoliły cię jakoobywatela rządy pisu:):)
 
 
Dahomej 
Aktywny wyborca



Dołączył: 26 Maj 2007
Posty: 67
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-11-08, 00:50   

nie
_________________
"I tak długo jak ludzie bedą myśleli, że dostają "coś" i nie będą się zbytnio martwić o swoją wolność- to będa tolerowali ten system" Ron Paul
 
 
somerled
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-08, 01:39   

Dahomej napisał/a:
Federalizm jest wpisany w tradycję polskiej państwowości. I Rzeczpospolita była państwem federalnym, okres zaborów pogłębił różnice między regionami.

Masz rację, ale ta racja nijak się ma do dzisiejszych realiów Polski. Tradycje federalizmu dotyczą państwa wielonarodościowego i złożonego z odrębnych organizmów, jakimi była Korona, Litwa, a od pewnego momentu również Ukraina, choć formalnie należała wtedy do Korony. W dzisiejszych granicach Polski te odrębności już nie występują. Natomiast to, co w nich się zawiera, w żadnym razie nie stanowi odrębnych bytów, których istnienie uzasadniałoby tworzenie federacji.

Cały czas odnoszę wrażenie, że i Ty, i pozostali dyskutanci, który tu optują za federacją polską, macie na myśli coś innego. Liberalizm mianowicie i decentralizację. Jedno i drugie może jednak istnieć w państwie niekoniecznie federacyjnym. Od tysiącleci wiadomo, że najpewniejszą drogą do sukcesów jest współpraca wielu ludzi. Czasem bywa ona utrudniona z racji zasadniczych różnic między nimi. Wymyślono wiele sposobów organizowania współpracy mimo tych różnic. Jednym z nich jest federowanie ukształtowanych organizmów politycznych. Jednak jeżeli one nie istnieją, to nikt zdrowy na umyśle nie będzie budował zasadniczych zróżnicowań między ludźmi. To tylko utrudnia współpracę.

Dahomej napisał/a:
somerled napisał/a:
Acha, no i czekam wciąż na przykłady państw federacyjnych zbudowanych z podmiotów utworzonych sztucznie. Nie podałeś ich dotąd.

Podałem Niemcy, mogę dodać Belgię

Wybacz, ale taka dyskusja jest całkowicie jałowa. Niemcy nie są federacją sztucznych tworów. Już to było tu wyjaśniane i to nie tylko przeze mnie. Nie musisz oczywiście przyjmować do wiadomości argumentów, ale ja nie muszę też ich powtarzać. Możesz je przeczytać w poprzednich postach, a jeśli nie wierzysz w to, co tam napisano, to są jeszcze książki historyczne.

W sprawie federacji belgijskiej też tylko raz zwrócę uwagę, że Flandria i Walonia nie są bynajmniej jakimiś sztucznymi tworami wymyślonymi dla zaspokojenia czyjegoś doktrynerstwa. Różnice między nimi są tak wielkie, że za jedyny sposób utrzymania wspólnoty państwowej uznano stworzenie federacji. W Polsce absolutnie brak takiej konieczności.
 
 
Marcin Adamczyk 


Dołączył: 16 Sty 2006
Posty: 45
Skąd: Kwidzyn
Wysłany: 2007-11-08, 09:27   

sparrow88 napisał/a:
a takie Mazury nigdy nie były terenami polskimi.


A czyimi jeśli mógłbyś mi wyjaśnić???
_________________
Przeżyliśmy trzy zabory, przeżyjemy i Kaczory...
 
 
 
Dahomej 
Aktywny wyborca



Dołączył: 26 Maj 2007
Posty: 67
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-11-08, 16:33   

somerled napisał/a:
Masz rację, ale ta racja nijak się ma do dzisiejszych realiów Polski. Tradycje federalizmu dotyczą państwa wielonarodościowego i złożonego z odrębnych organizmów, jakimi była Korona, Litwa, a od pewnego momentu również Ukraina, choć formalnie należała wtedy do Korony. W dzisiejszych granicach Polski te odrębności już nie występują. Natomiast to, co w nich się zawiera, w żadnym razie nie stanowi odrębnych bytów, których istnienie uzasadniałoby tworzenie federacji

Mylisz się, mi nie chodzi o to, że I Rzeczpospolita dzieliła się na trzy cześci składowe, ale na to, że dzieliła się ona na około 40 województw posiadających dużą autonomię. Ale abstrahując już od uwarunkowań historycznych ustrój federalny państwa pozwala na to, aby pieniądze pochodzące z podatków pozostawały u źródła. Aby człowiek płacący daninę, wiedział że jego pieniadze trafią na cel bezpośredni związny z miejscem jego zamieszkanaia. Chodzi o to aby realna władza znajdowała się blisko obywatela. To jest istota systemu federacyjnego
somerled napisał/a:
Cały czas odnoszę wrażenie, że i Ty, i pozostali dyskutanci, który tu optują za federacją polską, macie na myśli coś innego. Liberalizm mianowicie i decentralizację. Jedno i drugie może jednak istnieć w państwie niekoniecznie federacyjnym. Od tysiącleci wiadomo, że najpewniejszą drogą do sukcesów jest współpraca wielu ludzi. Czasem bywa ona utrudniona z racji zasadniczych różnic między nimi. Wymyślono wiele sposobów organizowania współpracy mimo tych różnic. Jednym z nich jest federowanie ukształtowanych organizmów politycznych. Jednak jeżeli one nie istnieją, to nikt zdrowy na umyśle nie będzie budował zasadniczych zróżnicowań między ludźmi. To tylko utrudnia współpracę.

Odpowiedziałem Ci na to już w komentarzu wyżej. Nie rozumiem dlaczego wg Ciebie federalizacja miałaby utrudnić wspołpracę między ludźmi. Czy USA czy Niemcy to kraje, gdzie nie ma mowy o kooperacji międzyludzkiej?
somerled napisał/a:
Wybacz, ale taka dyskusja jest całkowicie jałowa. Niemcy nie są federacją sztucznych tworów. Już to było tu wyjaśniane i to nie tylko przeze mnie. Nie musisz oczywiście przyjmować do wiadomości argumentów, ale ja nie muszę też ich powtarzać. Możesz je przeczytać w poprzednich postach, a jeśli nie wierzysz w to, co tam napisano, to są jeszcze książki historyczne.

W sprawie federacji belgijskiej też tylko raz zwrócę uwagę, że Flandria i Walonia nie są bynajmniej jakimiś sztucznymi tworami wymyślonymi dla zaspokojenia czyjegoś doktrynerstwa. Różnice między nimi są tak wielkie, że za jedyny sposób utrzymania wspólnoty państwowej uznano stworzenie federacji. W Polsce absolutnie brak takiej konieczności.

Granice 16 landów niemieckich nie są uwarunkowane historycznie. Flandria i Walonia nie są sztucznymi tworami, podobnie jak nie są nimi Wielkopolska i Małopolska
_________________
"I tak długo jak ludzie bedą myśleli, że dostają "coś" i nie będą się zbytnio martwić o swoją wolność- to będa tolerowali ten system" Ron Paul
 
 
sparrow88 
Działacz rady osiedlowej


Dołączył: 09 Lut 2006
Posty: 229
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2007-11-08, 18:20   

Cytat:
A czyimi jeśli mógłbyś mi wyjaśnić???


-w międzywojniu należały do niemiec.
-w drugiej połowie XVII wieku istniało tam królestwo pruskie
-w wieku XVI i na początku XVII prusy były lennikiem polski jednak do polski dalej nie należały
-w wieku XIV i XV to były ziemie zakonu krzyżackiego
-wcześniej nie było chyba tam żadnej państwowości.
 
 
Marcin Adamczyk 


Dołączył: 16 Sty 2006
Posty: 45
Skąd: Kwidzyn
Wysłany: 2007-11-08, 18:36   

Ale zanim Mazowiecki :mrgreen: sprowadził tam Krzyżaków to były to ziemie polskie, choć kulturowo nie są związane z Polską... Bądź co bądź nie są to słowiańskie ziemie...

[ Dodano: 2007-11-08, 18:37 ]
Tylko że idąc tym tokiem myślenia Berlin leży na ziemiach słowiańskich... :mrgreen:
_________________
Przeżyliśmy trzy zabory, przeżyjemy i Kaczory...
 
 
 
sparrow88 
Działacz rady osiedlowej


Dołączył: 09 Lut 2006
Posty: 229
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2007-11-08, 19:56   

pisze ci jak krowie na rowie że nie były to ziemie polskie tylko "uznające polskie zwierzchnictwo", w dodatku jak sam przyznałeś nie związane kulturowo.

No teoretycznie berlin leży na ziemiach słowiańskich ( konkretnie Wieletów) ale nie widzę związku z tematem skoro od prawie 1000 lat panują tam niemcy. Tymczasem okolice obecnych mazur do państwa polskiego nigdy nie należały.
 
 
Dahomej 
Aktywny wyborca



Dołączył: 26 Maj 2007
Posty: 67
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-11-08, 19:58   

Do czego ma niby prowadzić ta dyskusja? Postulujesz sparrow88 oddanie tych ziem bratniemu RFN? Europa po II wojnie światowej zmieniła się radykalnie. Polska niewiele miał wtedy do powiedzenie
_________________
"I tak długo jak ludzie bedą myśleli, że dostają "coś" i nie będą się zbytnio martwić o swoją wolność- to będa tolerowali ten system" Ron Paul
 
 
sparrow88 
Działacz rady osiedlowej


Dołączył: 09 Lut 2006
Posty: 229
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2007-11-08, 20:04   

skąd ty bierzesz te twoje teksty? wyskakujesz z jakimiś pierdołami o oddawaniu ziem RFN.
twierdzę tylko że federalizacja polski jest mocno uzasadniona ponieważ poszczególne regiony różnią się od siebie i kulturowo i historycznie. czytaj ze zrozumieniem cały temat!

edit. w zasadzie mogę popierać oddanie górnego śląska niemcom jeżeli miałoby to podnieść poziom życia. Mazury troszke mało mnie martwią.
 
 
Dahomej 
Aktywny wyborca



Dołączył: 26 Maj 2007
Posty: 67
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-11-08, 20:13   

Taka drobna ironia, aby uświadomić Ci bezsensowność dyskusji o "polskości" i "niepolskości" danych ziem.
_________________
"I tak długo jak ludzie bedą myśleli, że dostają "coś" i nie będą się zbytnio martwić o swoją wolność- to będa tolerowali ten system" Ron Paul
 
 
sparrow88 
Działacz rady osiedlowej


Dołączył: 09 Lut 2006
Posty: 229
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2007-11-08, 20:45   

nikt tu nie dyskutuje o polskości. podkreślam tylko różnice ( wynikające z uwarunkowań historycznych) pomiędzy różnymi regionami kraju.
 
 
somerled
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-08, 23:33   

@ Dahomej

Jak już pisałem wczoraj w innym temacie, problemem jest rozumienie poszczególnych słów. Można je oczywiście analizować, ale na tym poziomie dyskusja byłaby zbyt żmudna. Brak mi czasu na elementarne wyjaśnienia.

Życzę wiele satysfakcji z wymieniania tu poglądów.
 
 
Dahomej 
Aktywny wyborca



Dołączył: 26 Maj 2007
Posty: 67
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-11-08, 23:39   

Zgadzam się, uzgadnianie wspólnej nomenklatury nie ma sensu
_________________
"I tak długo jak ludzie bedą myśleli, że dostają "coś" i nie będą się zbytnio martwić o swoją wolność- to będa tolerowali ten system" Ron Paul
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
System reklamy Test

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group